Účtovníctvo
Moderné a automatizované účtovné služby s pridanou hodnotou.
Účtovníctvo pre malé a stredne veľké spoločnosti
Hlavne pri menších spoločnostiach je účtovníctvo často podnikateľmi vnímané ako nevyhnutná administratívna záťaž. Našou snahou tak je “paperless” prístupom, automatizáciou, importami, celkovou komunikáciou a daňovým poradenstvom tento pohľad zvrátiť a hlavne pri väčších spoločnostiach pridať účtovníctvu jeho nespochybniteľný prakticko-ekonomický zmysel (t.j. prehľad o spoločnosti, transparentnosť pri vstupe investora/partnera, cash-flow analýzy a podobne). Našim klientom na účtovníctvo tak ponúkame, okrem iného:
- možnosť využiť vzory základných právnych dokumentov (napr.: zmluva o pôžičke, pracovná zmluva, zmluva o spolupráci, výpoveď, rozhodnutie valného zhromaždenia a podobne), ktoré sú vyhotovené našou advokátskou kanceláriou Highgate Law & Tax;
- prístup k relevantným právnym a daňovým informáciám pre podnikateľov vďaka našim školeniam a konferenciám bezplatne alebo so 75 % zľavou;
- osobné konzultácie s JUDr. Ing. Petrom Vargom s 50% zľavou;
- možnosť využívania fakturačného systému a úložiska pre vaše dokumenty, ktoré sú napojiteľné na účtovný softvér;
- technické konzultácie s klientmi v oblasti online prístupu k účtovníctvu, automatických importov dokladov do účtovníctva cez connector, prepojenie účtovného softvéru na CRM, poradenstvo pri účtovných aplikáciách alebo nastavenie skladového hospodárstva;
- daňová optimalizácia – efektívne nastavenie vášho podnikania z hľadiska daní a odvodov ako aj poradenstvo pri nastavovaní vyplácania sa z firmy
- možnosť zastupovania v prípadných daňových sporoch.
Poskytujeme účtovné služby pre menšie spoločnosti. Medzi klientov zaraďujeme množstvo “jednoosobových s.r.o.” až po stredne veľké spoločnosti do 100 zamestnancov. Keďže našim cieľom je obojstranná procesná efektivita, vymazanie manuálnych vstupov a digitalizácia, sme veľmi radi, ak je klient v nastavovaní účtovných procesov flexibilnejší.
Čo získavajú malé spoločnosti spoluprácou s nami?
Pre malé aj “jednoosobové s.r.o.” vieme byť atraktívni hlavne kvôli daňovému a právnemu poradenstvu. Každého podnikateľa zaujíma napríklad:
- aké sú zákonné možnosti na zníženie daňovej a odvodovej povinnosti;
- aké sú riziká spojené napríklad s používaním firemného majetku na súkromné potreby;
- ako získať maximálnu materskú;
- či je naozaj nevyhnutné (a v akej miere) riešiť transferové oceňovanie pri každej transakcii medzi spriaznenými osobami;
- či je lepšie kúpiť nehnuteľnosť/kryptomenu/cenné papiere na fyzickú alebo právnickú osobu;
- či je možné/nevyhnutné mať vo vlastnej firme minimálny úväzok; alebo
- aké sú možnosti na vyplatenie sa z firmy z právneho, ako aj daňovo-odvodového hľadiska
- klient chce mať prehľad o svojich finančných tokoch, chce si spravovať určitú agendu v účtovníctve (napríklad prijaté faktúry, prípadne skladové hospodárstvo pre e-shop);
- klient nemá záujem o participáciu na účtovníctve, chce len odovzdať doklady (nahratím na úložisko v konte, ktoré mu poskytne Highgate Group);
- klient si chce spravovať celé účtovníctvo v účtovnom softvéri a od Highgate Group požaduje len kontrolu a správnosť zaúčtovania účtovných prípadov;
- V dobe digitalizácie, rýchleho prenosu dát a automatizácii jednotlivých procesov či už účtovných, daňových, alebo aj právnych sa usilujeme ísť ruka v ruke s nastoleným tempom. Preto sa našim klientom snažíme poskytovať nadštandardný servis v oblasti vedenia a pristupovania k ich účtovníctvu. Snažíme sa preto prispôsobiť potrebám klienta a nastaviť fungovanie účtovníctva v rôznych formách spolupráce a to:
Každý klient získava svoje jedinečné online konto v ktorom má prístup k:
- jednoduchému vytváraniu odoslaných faktúr na základe platnej legislatívy s automatickým načítaním partnerov z obchodného registra;
- k sledovaniu jednotlivých úhrad za odoslané faktúry, spojené s automatickým párovaním;
- odovzdávaniu dokladov nahratím na osobné úložisko dát;
- automatickým upomienkami k neuhradeným faktúram;
- pravidelným faktúram s automatickým zasielaním odberateľom;
- hromadným úhradám nákladových faktúr v rámci dávkovej platby a export xml súboru;
- tvorbe cenníka za služby a tovar;
- evidencii knihy jázd;
- základným prehľadom ekonomických ukazovateľov spoločnosti;
- vedeniu online pokladne;
- ďalším zaujímavým funkcionalitám.
Online účtovníctvo a jeho automatizácia sa dotýka aj e-shopov a samotného nastavenia automatizácie pri účtovaní vystavených faktúr, platobných brán (GoPay, PayPal, Adyen, Stripe a iné), pohybov na bankových účtov alebo využívania CRM systémov a aplikácií. Hlavne pri e-shopoch (Účtovníctvo pre e-shop) je extrémne kľúčové efektívne prepojiť jednotlivé vstupy a výstupy.
Úspešná implementácia týchto technických a procesných elementov môže významne znížiť cenu za vedenie účtovníctva.
Vedenie podvojného účtovníctva
Podvojné účtovníctvo je zákonnou povinnosťou u každej obchodnej spoločnosti alebo družstva (s.r.o., a.s., …). Takmer každá krajina na svete, okrem niektorých daňových rajov (Daňová optimalizácia a offshore spoločnosti), má vyvinutý vlastný, špecifický systém regulácie finančného účtovníctva, ktorým podrobne upravuje spôsob, akým majú podnikatelia evidovať svoju hospodársku činnosť. Nosnú skupinu v rámci účtovníctva predstavuje práve podvojné účtovníctvo.
Vzhľadom aj na rozdielny historický vývoj dnes neexistujú uniformné pravidlá pre podvojné účtovníctvo. To vytvára prirodzený priestor pre vytvorenie a rozširovanie medzinárodných účtovných štandardov ako je IFRS. Tie však nie sú zatiaľ používané malým a strednými podnikmi, ktoré v Európe stále potrebujú na účtovanie lokálneho účtovníka.
Rovnako ako aj iné oblasti spoločenského alebo ekonomického života, aj podvojné účtovníctvo je zhmotnené a formalizované, čo vytvára základnú kostru vedenia účtovníctva. Je preto zjavné, že podvojné účtovníctvo musí vychádzať z právnych predpisov, ktoré majú za cieľ harmonizovať medzi účtovnými jednotkami spôsob a formu vedenia účtovníctva. Cieľom je predovšetkým získať hodnoverný a transparentný obraz o spoločnosti, aby napríklad štát mohol kontrolovať správny výber daní alebo investor mohol odhadnúť ekonomickú silu spoločnosti.
Správne a transparentné vedenie podvojného účtovníctva napríklad zvyšuje hodnotu firmy pri vstupe investora alebo jej predaji. Rovnako to tiež zvyšuje hodnovernosť napríklad pri bankovom financovaní. Prirodzene, tieto výhody neocení malý podnikateľ, ktorý obchodnú spoločnosť využíva iba z daňovo-odvodových dôvodov alebo z dôvodov obmedzeného ručenia.
A práve pre zjednotenie a správnosť v účtovaní sme prijali viaceré ekonomické zákony a zákonné opatrenia, ktoré výrazným spôsobom usmernili vedenie účtovníctva. Najdôležitejší z týchto predpisov je dnes na Slovensku zákon o účtovníctve a vždy aktualizované postupy účtovania. Na to nadväzujú iné právne predpisy ako napríklad Obchodný zákonník alebo zákon o dani z príjmov, ktoré obsah účtovníctva transformujú do verejnosti známejšieho priestoru ako je napríklad platenie daní.
Vo všeobecnosti sa na každý slovenský podnikateľský subjekt, ktorý je aj právnickou osobou, vzťahuje povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. To prirodzene komplikuje život hlavne malým obchodným spoločnostiam, ktorých majitelia takýto zložitejší typ účtovania štandardne neocenia. Žiaľ, vzhľadom na rozdielny historický vývoj v účtovníctve, dnes vo svete neexistujú uniformné pravidlá pre účtovníctvo, a preto slovenské podvojné účtovníctve neviete využiť za hranicami Slovenska. To znamená aj to, že lacnejší slovenský účtovník tak nevie účtovať podľa nemeckých predpisov.
Podvojné účtovníctvo však nemusia viesť fyzické osoby podnikatelia. Tí sa môžu rozhodnúť pre jednoduché účtovníctvo, daňovú evidenciu, alebo uplatňovať paušálne výdavky.
Podvojné účtovníctvo nemusia viesť ani spoločnosti založené v tzv. daňových rajov. Na druhej strane však so stúpajúcou požiadavkou na transparentnosť, vzrastá požiadavka na vedenie aspoň nejakých účtovných záznamov aj pri týchto spoločnostiach (Daňová optimalizácia a offshore spoločnosti).
Tzv. Sulíkovým kilečkom sa zaviedli významne nižšie kvalitatívne kritéria pre povinnosť auditu. Od účtovného obdobia roku 2022 platí, že audit sa týka iba tých obchodných spoločností, ktoré spĺňajú aspoň 2 z nasledujúcich 3 kritérií:
- celková suma majetku presiahla 4 000 000 EUR;
- čistý obrat presiahol 8 000 000 EUR; a
- priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednom účtovnom období presiahol 50;
Aj keď povinnosť auditu neocenia hlavne menší podnikatelia, treba si uvedomiť, že audit podvojného účtovníctva prirodzene prispieva k inštitucionalizácii a štandardizácii ekonomického vykazovania. To na konci dňa zlepšuje celkovú predvídateľnosť finančných ukazovateľov a dodáva do podnikateľských vzťahov viac dôvery.
Čiže audit podvojných účtovníctiev obchodných spoločností je vo všeobecnosti prospešný pre ekonomický rast. Na Slovensku sa k nemu, žiaľ, vypestovala istá miera averzie najmä vďaka nepraktickému, formalistickému a častokrát necitlivému a od reality odtrhnutému prístupu niektorých audítorov.
Účtovníctvo pre e-commerce a technologické spoločnosti
Našou snahou je poskytovať klientom “paperless” účtovníctvo, automatizovať ho a klásť dôraz na poradenstvo. Preto sme veľmi radi, ak má náš klient zmysel pre technologický rozvoj a zefektívnenie administratívnych procesov. Vieme tak spolu nastaviť procesy v jeho firme spoločne efektívnejšie. A v neposlednom rade to môže pomôcť ukázať klientovi pravý zmysel účtovníctva (t.j. prehľad o spoločnosti, transparentnosť pri vstupe investora/partnera, cash-flow analýzy a podobne).
Sústreďujeme sa celkom intenzívne aj na e-commerce spoločnosti a platformy. Spolupracujeme s relatívne veľkým množstvom slovenských e-shopov u ktorých sa snažíme nastaviť ich účtovanie spôsobom, ktorý podporuje odbúravanie ľudských vstupov, znižuje tak náklady a zlepšuje tak celkový pocit z účtovníctva.
Je vaše účtovníctvo v súčasnosti vedené efektívne? Odpoveď na túto otázku Vám môžu dať odpovede na týchto 5 základných otázok, ktoré dávajú indikáciu, či je účtovníctvo Váš e-shop nastavené efektívne:
- Vystavené faktúry vystavujete v e-shope manuálne?
- Účtuje Váš účtovník prijaté faktúry manuálne?
- Účtuje Váš účtovník vystavené faktúry manuálne do účtovného softvéru?
- Účtuje Váš účtovník pohyby na platobných bránach manuálne do účtovného softvéru?
- Účtuje Váš účtovník dobierkové listy manuálne do účtovného softvéru?
Pokiaľ je Vaša odpoveď kladná aspoň na dve otázky, účtovníctvo pre Váš e-shop nie je nastavené úplne efektívne.
Vystavovanie faktúr v papierovej forme je dnes už prežitok. Okrem všeobecných ekologických a ekonomických dôvodov (náklady na toner, tlačiareň a papier), papierové účtovanie výrazne predražuje účtovníctvo e-shopov. Na takéto účtovanie sú totiž potrebné manuálne vstupy účtovníka, pričom cena práce stále dynamicky stúpa.
Faktúra v elektronickej podobe (napríklad vo formáte .pdf) je plne postačujúca na správne zaúčtovanie a kontrolu danej transakcie. Aj keď daňové úrady z času na čas vyžadujú papierovú formu, vždy je priestor na vytlačenie dokumentov iba v rozsahu požadovanom správcom dane. Okrem toho, hlavne pri väčších e-shopoch, by skladovanie toľkých vystavených faktúr bola významná logistická prekážka.
S rastúcim počtom dokumentov sa zvyšuje aj nevyhnutnosť potreby efektívne prepojiť e-shop s fakturačným, alebo účtovným systémom. Prepojenie e-shopu (WooCommerce, Opencart, PrestaShop, Shoptet a iné) cez API so správnym fakturačným alebo účtovným systémom (napríklad SuperFaktúra), prípadne s účtovným softvérom (Pohoda, Omega a iné) alebo konektorom je nevyhnutnosťou nielen pre potreby zníženia ceny za účtovníctvo, ale hlavne pre transparentnosť podnikania.
Systém to zvládne aj bez manuálnych vstupov a podnikateľ sa môže venovať len občasnej kontrole. Faktúry sa generujú automaticky, či už v účtovnom softvéri, fakturačnom programe, prípadne rovno vo vašom e-shope, kde za pomoci konektora alebo API prepojenia prichádzajú do účtovného softvéru.
Pokiaľ sa už aj faktúry, dobropisy alebo zálohové faktúry vystavujú v systéme automaticky, často sa v praxi vyskytuje problém s importom týchto dokumentov do účtovného systému. Ak sa importujú manuálne, je to neefektívne. V súčasnosti už totiž existuje veľké množstvo nástrojov na odbúranie týchto manuálnych vstupov. Je preto nevyhnutné správne nastaviť štruktúru dát pre účtovný softvér, aby sa obsah faktúr a iných dokumentov dostal automaticky do účtovného softvéru.
Klient tak neplatí za ľudskú silu, ale malý poplatok za automatizáciu a spárovanie a následnú kontrolu účtovníkom.
Agenda platobných brán / bankových účtov je pri e-shopoch veľmi široká. Správny výber platobnej brány a bankového účtu Vám môže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Pri účtovaní platobných brán je totiž potrebné zaznamenať každú prijatú / odoslanú platbu na bankovom účte / v účtovnom denníku. Pokiaľ má e-shop napríklad 500 vystavených faktúr mesačne, čomu prislúcha 500 prijatých úhrad, je to extrémne vysoké číslo pre manuálne zapisovanie pohybov na jednotlivých platobných bránach účtovníkom.
Na Slovensku sú najpoužívanejšie platobné brány GoPay, Stripe, PayPal, ComGate, Revolut. Často je využívaná štandardná platba prevodom na účet. Pri platobných bránach je dôležité počiatočné nastavenie, neskôr správna štruktúra na import do účtovného softvéru s automatickým párovaním na vystavené faktúry a dobropisy. Pri začínajúcom e-shope sa dá táto agenda zvládnuť aj manuálne. Ak však má podnikateľ vyššie ambície, správne nastavenie importov z platobných brán je ďalšou nevyhnutnosťou.
V novele zákona o DPH od 01.07.2021 sa zjednotili pravidlá všetkých členských krajín EÚ ohľadom dodania tovaru na diaľku (e-shop) a dodania elektronických služieb (služby týkajúce sa pôvodného MOSS-u). Ak slovenská obchodná spoločnosť alebo fyzická zdaniteľná osoba prekročila obrat pri dodaní tovaru na diaľku a dodaní elektronických služieb pre osoby bez IČ DPH v súhrne 10 000,00 €, musí sa registrovať:
- pre osobitnú úpravu dane prostredníctvom tzv. OSS, alebo;
- registráciou v jednotlivých štátoch miesta dodania takéhoto predaja.
Pre klientov zabezpečujeme obe formy registrácie podľa preferencie.
Súčasný e-commerce je úzko spätý s využívaním tzv. influencerov, ktorí produkty a služby e-shop reklamujú/predávajú. Pri vyplácaní odmien influencerom je však potrebné dávať veľký pozor na daňové riziká. Pokiaľ totiž e-shop nesprávne zrazí daň alebo správcovi dane nepreukáže, že daň zraziť nemusel, môže mu správca dane vyrubiť daň až vo výške 35 % z vyplatenej sumy influencerovi + sankcie, ktorých výška môže byť až do 100 % vyrubenej dane.
U influencerov vo všeobecnosti dochádza k poskytnutiu týchto typov dodaní pre e-shop:
- „placement“ produktov vo svojich postoch;
- prepožičanie svojej tváre na reklamné účely;
- „merchandise“;
- vystúpenia na podujatiach alebo „pózovanie“ s produktmi; alebo
- tzv. sponzorské zmluvy.
Každé z týchto dodaní má iné daňové implikácie. Okrem toho je dôležité rozoznávať, či sa odmena vypláca právnickej alebo fyzickej osobe a v ktorej krajine je predmetný influencer usídlený. Je to komplexná téma a klientom v nej preto poskytujeme nevyhnutnú podporu.
E-shopy ako aj každé iné spoločnosti majú priestor využiť zákonné možnosti na daňovú a odvodovú optimalizáciu (Tuzemské a zahraničné možností na daňovú optimalizáciu). Okrem štandardných nástrojov sa k e-shopom, vzhľadom na ich povahu, môžu viazať aj ďalšie iné možnosti pre efektívnejšie zdaňovanie.
Pre klientov na účtovníctvo vieme poskytnúť aj takéto dodatočné poradenské služby. Tieto služby poskytujeme buď na báze odborných konzultácií s Petrom Vargom alebo komplexne, kde detailnejšie analyzujeme klientovo podnikanie a navrhneme riešenia ušité na mieru.
Našim klientom na účtovníctvo vieme zabezpečiť komplexné compliance dokumenty pre správu e-shopu (napr. : GDPR, všeobecné obchodné podmienky, privacy policy a podobne).
Naša advokátska kancelária Highgate Group sa špecializuje na daňové spory (Daňové kontroly a zastupovanie v daňových konaniach). Zastupujeme klientov nielen pri daňových kontrolách, ale aj v prípadných súdnych konaniach. Ak nastane takáto situácia, naši klienti sa majú na koho obrátiť a vďaka spoločností Highgate Group aj ušetriť náklady na zastupovanie.
Naši klienti na účtovníctvo okrem odborných konzultácií môžu využívať vzory základných právnych dokumentov (napr.: zmluva o pôžičke, pracovná zmluva, zmluva o spolupráci, výpoveď, rozhodnutie valného zhromaždenia a podobne), ktoré sú vyhotovené našou advokátskou kanceláriou Highgate Group. Rovnako tiež majú klienti prístup k relevantným informáciám pre podnikateľov:
- Je lepšie kúpiť byt na firmu alebo ako súkromná osoba?
- Aké sú možnosti pre efektívnejšie zdaňovanie kryptomien?
- E-shop – pozor na DPH zmeny vďaka našim školeniam.
Účtovníctvo pre fondy
Fondom, ich zakladaniu a regulácií podnikania v tomto segmente sa venujeme dlhodobo. Založili sme niekoľko malých fondov na Slovensku, prvý slovenský venture capital fond EuVECA alebo viaceré offshore fondy v zahraničí. Organizovali sme prvú slovenskú konferenciu o zakladaní malých investičných fondov na Slovensku, ktorej sa zúčastnilo 125 ľudí (ľudí z businessu, regulátor ako aj poradcovia). Aj vďaka našim legislatívnym iniciatívam môže mať dnes SICAV dva typy akcií alebo podlimitný fond aj kvalifikovaných investorov. Fondové právne, daňové ako aj účtovné poradenstvo je prostredie v ktorom cítime, že máme na Slovensku jedinečnú pozíciu.
Pod slovom fond si štandardne predstavujeme veľký inštitucionalizovaný subjekt, ktorého spravuje nejaká nadnárodná správcovská spoločnosť. Fondy však dnes zakladajú aj malí podnikatelia, ktorí chcú zbierať peniaze od verejnosti alebo privátnou ponukou s cieľom investovať ich a zhodnotiť. Ide o tzv. kolektívne investovanie.
Slovensko v procese svojho legislatívneho vývoja nekládlo dôraz na sofistikovanejšiu úpravu malých investičných fondov. Tento nedostatok je vidieť nielen v rámci skostnatenej regulácie, ale aj v oblasti daní a odvodov. Práve dane vedia byť významným elementom v rozhodovaní sa, či sa ten ktorý fond založí na Slovensku, alebo v zahraničí. Slovensko tak má oproti iným jurisdikciám v EÚ významnú nevýhodu.
Už len Česká republika má okrem viacerých regulačných možností aj zvýhodnený daňový režim pre viaceré typy fondov. Slovenský zákon o dani z príjmov nielenže neobsahuje významnejšie daňové výhody pre fondy, do veľkej miery je daňová povinnosť fondov ovplyvnená aj spôsobom ich účtovania. Aktuálne stále platné postupy účtovania pre fondy totiž, za určitých okolnosti, vyžadujú od fondu preceňovať svoje aktíva výnosovým spôsobom.
To znamená, že u niektorých fondov môže zdanenie spôsobiť zvýšenie reálnej hodnoty podkladových aktív (zdaňovanie fondov). Navyše, tieto postupy účtovania sú relatívne nejasné a netransparentné. Už len štatistika počtu malých investičných fondov neúčtujúcich podľa správnych predpisov dáva jasnú indikáciu toho, v akom regulačnom marazme sa na Slovensku dnes nachádza fondová oblasť.
Zákon o kolektívnom investovaní je do veľkej miery harmonizovaný smernicami EÚ UCITS a AIFM. Preto aj definícia kolektívneho investovania, ktorá rozdeľuje regulované od neregulovaných štruktúr, je do veľkej miery štandardizovaná v rámci členských štátov. Preto zdrojom informácií pri interpretácií tohto zákona sú často pokyny a prax zahraničných regulátorov.
V súvislosti so zákonom o kolektívneho investovania riešime okrem daňovo-účtovných tém regulačné a právne nastavenia. Zastupujeme klientov pred NBS nielen v registračných alebo povoľovacích konaniach. Viac informácií o regulácií kolektívneho investovania nájdete v týchto našich článkoch a iných výstupoch:
Pre klientov zabezpečujeme správne vedenie účtovníctva malých fondov. Táto služba je hlavne pre malých podnikateľov vo fondovej oblasti (fondy pre investovanie do nehnuteľností, finančných nástrojov alebo kryptomien), ale aj pre “startupovské” huby, prostredníctvom ktorých investori investujú do rizikového kapitálu. Keďže ako jediní na Slovensku máme skúsenosti s fondom rizikového kapitálu (EuVECA) po právnej, daňovej ako aj účtovnej stránke, sme presvedčení, že v tejto oblasti vieme poskytnúť relevantné služby.
Podielový fond je len jeden typ právnej formy v rámci palety právnych foriem investičných fondov na Slovensku. Predstavuje súbor majetku, a teda nemá právnu ani daňovú subjektivitu. Jednotlivý podielnici držia tzv. podielové listy, ktoré predstavujú akési potvrdenie podielu na celom majetku spadajúceho do podielového fondu. Osobitne sa o ňom aj účtuje. Aj keď sa historický podielové fondy využívali a využívajú predovšetkým pre konzervatívne fondy (najmä UCITS), podielový fond vie byť veľmi pekne štrukturovaný ako súčasť daňovej optimalizácií investícií napríklad do kryptomien, cenných papierov alebo nehnuteľností (čiže pri AIF fondoch).
Spoluprácou s nami naši klienti získavajú:
- Flexibilné a moderné účtovníctvo s dôrazom na vymazanie manuálnych vstupov, automatizáciu a digitalizáciu;
- Zľavnený prístup k našim kurzom a školeniam v eshope;
- Osobné konzultácie s Petrom Vargom a Tomášom Demom so zľavou;
- Možnosť využívania fakturačného systému a úložiska pre dokumenty, ktoré sú napojiteľné na účtovný softvér;
- Technické konzultácie s klientmi v oblasti online prístupu k účtovníctvu, automatických importov dokladov do účtovníctva cez connector, prepojenie účtovného softvéru na CRM, poradenstvo pri účtovných aplikáciách alebo nastavenie skladového hospodárstva; a
- Prístup k daňovej optimalizácii – efektívne nastavenie podnikania z hľadiska daní a odvodov, transakčné poradenstvo v spolupráci s našimi právnikmi.
Online účtovníctvo
V rámci nášho účtovného poradenstva berieme ohľad na to, že:
- klient chce mať prehľad o svojich finančných tokoch, chce si spravovať určitú agendu v účtovníctve (napríklad prijaté faktúry, prípadne skladové hospodárstvo pre e-shop);
- klient nemá záujem o participáciu na účtovníctve, chce len odovzdať doklady (nahratím na úložisko v konte, ktoré mu poskytne Highgate Group);
- klient si chce spravovať celé účtovníctvo v účtovnom softvéri a od Highgate Group požaduje len kontrolu a správnosť zaúčtovania účtovných prípadov.
V dobe digitalizácie, rýchleho prenosu dát a automatizácii jednotlivých procesov či už účtovných, daňových, alebo aj právnych sa usilujeme ísť ruka v ruke s nastoleným tempom. Preto sa našim klientom snažíme poskytovať nadštandardný servis v oblasti vedenia a pristupovania k ich účtovníctvu.
Každý klient získava svoje jedinečné online konto v ktorom má prístup k:
- jednoduchému vytváraniu odoslaných faktúr na základe platnej legislatívy s automatickým načítaním partnerov z obchodného registra;
- k sledovaniu jednotlivých úhrad za odoslané faktúry, spojené s automatickým párovaním;
- odovzdávaniu dokladov nahratím na osobné úložisko dát;
- automatickým upomienkami k neuhradeným faktúram;
- pravidelným faktúram s automatickým zasielaním odberateľom;
- hromadným úhradám nákladových faktúr v rámci dávkovej platby a export xml súboru;
- tvorbe cenníka za služby a tovar;
- evidencii knihy jázd;
- základným prehľadom ekonomických ukazovateľov spoločnosti;
- vedeniu online pokladne; a
- ďalším zaujímavým funkcionalitám.
NAŠE KURZY A ŠKOLENIA
- Ako zdaňovať (efektívne) príjem z cenných papierov, derivátov alebo kryptomien? Môžem sa zdaneniu úplne vyhnúť?
- Ako sa právne a daňovo efektívne vyplácať z firmy ako spoločník? Možností je viacero.
- Je lepšie kúpiť byt /chatu/ cenné papiere ako fyzická alebo právnická osoba?
- Je pre mňa lepšia živnosť alebo s.r.o.? Čo so sociálnymi odvodmi? Môžem fakturovať ako živnostník do vlastnej firmy?
- Škálovanie podnikania do zahraničia, využívanie offshore firiem. Môžem len tak v zahraničí platiť 0 % daň?
- Aké sú dostupné a efektívne možnosti externého financovania spoločnosti?
- Ako pripraviť firmu na predaj, alebo vstup investora?
- Ako vyrokovať dobrý term sheet s investorom?
- Na čo si dať pozor pri nastavení akcionárskej zmluvy medzi spoločníkmi?
- Aké sú možnosti riešenia sporov medzi spoločníkmi?
- Aké sú možnosti a výhody jednotlivých foriem zamestnaneckých podielov a akcií (ESOP)?
Law & Tax
Tomáš Demo
tomas.demo@hgold.amcef.com
Accounting
Peter Šopinec
peter.sopinec@hgold.amcef.com
Crypto
Peter Varga
peter.varga@hgold.amcef.com